• dom

  Planuję budowę domu pasywnego na bazie projektu  wersja 2. W związku z tym, że lokalizacja i usytuowanie planowanego domu jest bardzo dogodna zastanawiam się nad tym, czy by nie zamienić dachówki na południowym spadzie dachu na panele fotowoltaiczne.

  Liczę też na oszczędności w postaci montażu tych paneli, które wykonam osobiście.

  Taka ilość paneli, 55 szt. każdy o mocy ok. 235W będzie zdolne do wytworzenia "w piku" mocy 13kW (przynajmniej teoretycznie). Oczywiście i tak to jest dużo za dużo jak na potrzeby własne, ale nadmiar energii chciałbym odsprzedawać energetyce (liczę, że do 2014 ustawa umożliwiająca odsprzedawania energii dostawcy wejdzie w końcu w życie).

  Co Wy na to? Czy moje, dość łopatologiczne rozumowanie ma rażące błędy ? Czy czegoś nie uwzględniłem ?

  Załóżmy dach ma 200 m2, więc połowa dachu od strony południowej to 100 m2. Na dachu chciałem położyć dachówkę cementową Brass Tegalit. Cena dachu wyłożonego tą dachówką wyjdzie ok. 35 tys. zł. Liczmy, że ok. 15 tys. wyjdzie sama powierzchnia płaska południowego spadu dachu, którą wymieniłbym na panele FV. Panel ma wymiar ok. 100x1650 - w zaokrągleniu 1,65m2, czyli na powierchni 100m2, odejmując 5m2 na solary do CWU i 1,65 m2 na okno wychodzi ok. 55 sztuk paneli FV.

  Znalezione obrazy dla zapytania dom pasywny

  Zakładam zakup paneli FV w cenie 400zł/szt., ponieważ realizację planuję na początek roku 2014, co daje łączną kwotę 22 tys. Różnica to tylko 7tys. zł ! Oczywiście wygląd tego dachu nie będzie zachwycający, ale w takim przypadku mogę "przymknąć na to oko"Nie wiem czy ktoś produkuje panele klimatyza, które mogą utworzyć szczelny dach, ale na pewno dolicz inwerter, który swoje kosztuje, poza tym podaj kąt dachu względem poziomu - zobaczymy w jaki stopniu jest optymalny, powinieneś przewidzieć możliwość klimatyzatory  ich choćby przepłukania, dowiedzieć się do jakich temperatur się nagrzewają, no i kwestia wymiany, gdyby takowy zaniemógł. Ja bym chyba dołożył kilka tysi na najtańszą blachodachówkę, bo i tak nie było by jej widać.


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :