• dom

  Planuję budowę domu pasywnego na bazie projektu  wersja 2. W związku z tym, że lokalizacja i usytuowanie planowanego domu jest bardzo dogodna zastanawiam się nad tym, czy by nie zamienić dachówki na południowym spadzie dachu na panele fotowoltaiczne.

  Liczę też na oszczędności w postaci montażu tych paneli, które wykonam osobiście.

  Taka ilość paneli, 55 szt. każdy o mocy ok. 235W będzie zdolne do wytworzenia "w piku" mocy 13kW (przynajmniej teoretycznie). Oczywiście i tak to jest dużo za dużo jak na potrzeby własne, ale nadmiar energii chciałbym odsprzedawać energetyce (liczę, że do 2014 ustawa umożliwiająca odsprzedawania energii dostawcy wejdzie w końcu w życie).

  Co Wy na to? Czy moje, dość łopatologiczne rozumowanie ma rażące błędy ? Czy czegoś nie uwzględniłem ?

  Załóżmy dach ma 200 m2, więc połowa dachu od strony południowej to 100 m2. Na dachu chciałem położyć dachówkę cementową Brass Tegalit. Cena dachu wyłożonego tą dachówką wyjdzie ok. 35 tys. zł. Liczmy, że ok. 15 tys. wyjdzie sama powierzchnia płaska południowego spadu dachu, którą wymieniłbym na panele FV. Panel ma wymiar ok. 100x1650 - w zaokrągleniu 1,65m2, czyli na powierchni 100m2, odejmując 5m2 na solary do CWU i 1,65 m2 na okno wychodzi ok. 55 sztuk paneli FV.

  Znalezione obrazy dla zapytania dom pasywny

  Zakładam zakup paneli FV w cenie 400zł/szt., ponieważ realizację planuję na początek roku 2014, co daje łączną kwotę 22 tys. Różnica to tylko 7tys. zł ! Oczywiście wygląd tego dachu nie będzie zachwycający, ale w takim przypadku mogę "przymknąć na to oko"Nie wiem czy ktoś produkuje panele klimatyza, które mogą utworzyć szczelny dach, ale na pewno dolicz inwerter, który swoje kosztuje, poza tym podaj kąt dachu względem poziomu - zobaczymy w jaki stopniu jest optymalny, powinieneś przewidzieć możliwość klimatyzatory  ich choćby przepłukania, dowiedzieć się do jakich temperatur się nagrzewają, no i kwestia wymiany, gdyby takowy zaniemógł. Ja bym chyba dołożył kilka tysi na najtańszą blachodachówkę, bo i tak nie było by jej widać.


  votre commentaire
 • 60% z ledwością, wszystko szło na strzały, jedynie czego się nauczyłem to ramię robota ze stali specjalnej się robi, diodę Zenera i różnicowoprądowe to urządzenie praktycznie. 

  Teraz praktyczny 28 na 9 rano. Do mojej szkoły już przyszedł wykaz elementów które będą na egzaminie praktycznym (nie wszystkich części będzie trzeba użyć (chyba)) . Jeśli ktoś jeszcze nie widział to podaje Emotikon smile 

  Siłownik 2stronnego działania 

  Siłownik 1stronnego działania 

  Zawór rozdzielający 5/2 (sterowany elektrycznie, bistabilny z 2 cewkami) 

  Zawór rozdzielający 5/2 (sterowany pneumatycznie, bistabilny) 

  Przekaźnik czasowy z funkcją opóźnionego załączania) 

  Przekaźnik min. 3 pary zestyków 

  Przekaźnik min. 2 pary zestyków 

  Przekaźnik 2 pary zestyków z cewką na 230V 

  Elektryczny łącznik krańcowy z parą styków NO/NC ( czyli rolka) 

  Przycisk sterowniczy NC bez samoczynnego powrotu 

  Przycisk sterowniczy ze stykiem NO z samoczynnym powrotem

  Czekam na Waszą pomoc, czego mam się spodziewać!Czyżby nie było dławiąco zwrotnych w układzie ? Zrobiłem ten układ z rysunku w fluid sim'ie i ma jakiś sens i działa więc sądze że jakiś zbytnich błędów nie ma.Ciekawe co w tym roku będą mieli w rubryczkach nasi kochani egzaminatorzy i do czego będą się czepiać słyszałem że jakiś czas temu były punkty np za postawę przy stanowisku. Napiszę jak z tymi zaworami dławiąco-zwrotnymi w razie gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości. Jak wiadomo ich działanie polega na dławieniu przepływu powietrza na wlocie i swobodnym przepływie w drugą stronę. Aby było to możliwe powietrze musi być blokowane przez tą "kulkę" widoczną w symbolu - wtedy przepływa przez dławik. Zatem jedynka jest zawsze z tej strony, gdzie jest kulka. Nie warto się sugerować tymi strzałkami w symbolu, bo nieraz są w różne strony i trudno się w tym połapać. Na obrazku dodałem też najpopularniejszy zawór. Tu trzeba po prostu zapamiętać, że 1 to długa i cienka rurka, a 2 to gruba i krótka. Układ elektryczny co jest wyzej był taki sam. Jezeli chodzi o uklad pneumatyczny no to: 

  -stacje przygotowania powietrza 

  -zawór rozdzielający 5/2 (sterowany elektrycznie, bistabilny z 2 cewkami) 

  -siłownik 2stronnego działania 

  -elektryczny łącznik krańcowy z parą styków NO/NC jak mierzysz pomiędzy wyjściem przycisku "S1", a wejściem cewki przekaźnika "K1" - wtedy jest ciągłość i miernik wskazuje ok. 1 Ohma. Natomiast jakbyś mierzył tak jak pisałeś, jeżeli dobrze rozumiem; od wejścia przycisku "S1" do wejścia cewki przekaźnika "K1", wtedy przycisk jest rozwarty i miernik wskazuje nieskończoność. (Gdybyś wcisnął przycisk "START" i wtedy zmierzył to powinno być OK.)

  W 1 zadaniu byly pomiary. Wszystkie pomiary na 200 ohmach bo cewek nie bylo trzeba mierzyć. W drugim trzeba było napisac czy S3 bedzie zwart przy wsunietym tłoku i czy S4 bedzie pokój zagadek Warszawa zwarty przy wysunietym tłoku. W trzecim zadaniu pare pytań tak/nie z ukladu. 2 pytania o czasówce (czy tlok sie wysunie od razu czy dopiero po jakimś czasie). Też było czy K1 działa cyklicznie, czy S1 wysuwa tłok, czy styk pomocniczy zalacza/wylacza cewke Y1/Y2.Mnie intryguje czy np jak się wykonuje pomiar między przyciskiem "START" a cewką przekaźnika "K1" to mierzymy między to linią tzw od wyjściowego styku przycisku start do wejścia na cewkę przekaźnika (2 najbliższe punkty) ? No bo jak patrzy się na układ to w przybliżeniu 1 Ohm. Ale gdy będziemy mierzyć między wejściem przyciska to wskaże nieskończoność. Wyjaśni to ktoś.


  votre commentaire
 • No, co do tabeli pod spodem to fakt, jest napisane z góry co i jak; natomiast co do oceny ciągłości połączeń, to jest tylko "czy zgadza się ze stanem faktycznym". Czyli jeśli się zgadza z tym co zmontowałeś (a niekoniecznie z tym co miałeś zmontować) to i tak masz punkt. Może i nie jest wymienione bezpośrednio, ale na pewno jest brane pod uwagę. Czasu i przewodu będzie w bród, nie ma co się oszczędzać. Łożyska baryłkowe: są to łożyska zaprojektowane specjalnie do łożyskowania wałów wielkogabarytowych maszyn. Mogą więc przenosić bardzo duże obciążenia, zarówno osiowe jak i promieniowe (łożyska baryłkowe dwurzędowe mogą przenosić obciążenia osiowe w obu kierunkach). 

  Osobiści dałem ślizgowe. 

  A co do wyniku 33-34 punkty. Co do tych łożysk. Podobno prawidłową odpowiedzią są łożyska ślizgowe. Jednak ja zaznaczyłem baryłkowe. Łożyska baryłkowe same w sobie są już wielkogabarytowe i mogą przenosić obciążenia zarówno promieniowe jak i osiowe (stosuje się je min. w statkach) . Z drugiej strony w tokarkach bardzo często stosuje się łożyska ślizgowe. W samochodach osobowych i ciężarowych w podporach wałów również stosuje się ślizgowe. Ale sam nie jestem do końca pewien. Przekonamy się o 19 co nasza kochana komisja (banda teoretyków) myśli na ten temat. ;) 

  PS. Co im przyszło do głowy z tą lakiernią zautomatyzowaną

  Co do egzaminu: w porównaniu do zeszłorocznego bardzo trudny. Nie podłączaliście PLC? Z moich informacji wynika, że od wprowadzenia nowej podstawy programowej jest nieodłącznym elementem części praktycznej. Na zajęciach podłączaliśmy wielokrotnie, ale dużej filozofii to w tym nie ma. Mi wychodziło 0,2 - 0,4 om. Ale to wiadomo, kwestia mierników, przewodów i elementów. Co do korytek to w ramach estetyki układu oceniana jest również kolorystyka przewodów. Mogą być 2 warianty: 

  - czerwony/brązowy + niebieski - wiadomo, niebieski minus 

  - czerwony/brązowy + czarny + niebieski - niebieski minus, czarny sygnałowy, czerwony plus. 

  Dowiemy się tego w dniu egzaminu, więc wystarczy wtedy popatrzeć co otrzymaliśmy i się dostosować.Ot, po prostu podłączasz przewód do odpowiedniej złączki, złączki są już wcześniej podłączone do samego PLC.

  Inna sprawa, że jak ktoś zrobi porządnego babola, to mu ten punkt w niczym nie pomoże torebki papierowe egzaminu praktycznego bo widzę że konwersacja trwa:D Robiłem chyba z 5 egzaminów zawodowych z poprzednich lat , z naszej kwalifikacji co mamy +/- luty , to zadania nie były trudne .. dostawałem za nie 5 albo 4 + bo miałem błąd typu że się wysunął automatycznie , a naprawą było usunięcie jednego przewodu , i robiłem je +/- w lekko ponad godzinę bez nikogo pomocy .. więc praktyką się nie martwie:P postaram się zdobyć , arkusze egzaminów z poprzednich lat i podeślę je wamArkusze po zakończeniu testu bierzecie ze sobą, wypełniacie aby klucz odpowiedzi. Po zakończeniu testu tj. godzina 9 możecie wrzucić na tą stronkę, w ten temat zdjęcia arkusza robione telefonem, tylko tak aby dało się rozczytać. Nie ukrywam ale błagałbym chociaż o te 20 zadań, tak aby uzyskać 50% i zdać. Nie że się torebki papierowe nie przygotowałem czy coś, ale zależy mi na tym teście a w życiu bywa różnie Łączenie rur miedzianych, coś o podłaczaniu silnikow szeregowych, co zrobic z uszczelka w silowniku hydraulicznym ( dalem ze trzeba zanurzyc w oleju), wskazac przedmiot z rysunku ( silownik), zasilanie cewek przy sterowniku PLC, jakim srubokretem odkrecac stycznik 230v (chyba izolowanym). Bylo tez zdj czegos przypominajacego zgrzewarke i pytanie do czego sluży (prawdopodobnie chodzilo o zgrzewanie)


  votre commentaire
 • Tyle razy słowo demokracja, aż dostałem wzdęcia. Co to jest właściwie ta demokracja? Czy można ją gdzieś zobaczyć na żywo lub kupić?

  To w Anglii i Francji jest ta sama demokracja co w Rosji i w Polsce, chociaż są to z gruntu różne systemy? Więc co to jest? Na czym polega demokracja w Anglii a na czym w Rosji?

  Ja kiedyś w Polsce próbowałem znaleźć ślady demokracji. Ale zauważyłem, że jako bezpartyjny nie mogę w ogóle znaleźć bezpartyjnych na których mógłbym w swoim okręgu zagłosować. I to przez lata. A jak jako bezpartyjny nie mogę głosować na swoich, to po co mi takie wybory. Zostaję raczej w domu. Kiedyś pomyślałem, że jak żaden bezpartyjny nie chce w wyborach występować to może ja się zapiszę na kandydata na posła. W komisji wyborczej mi powiedzieli, że mnie nie zapiszą, bo coś tam coś tam. No i że wybory nie są dla bezpartyjnych łachudrów. Wkurzyłem się solidnie, ale sędzia powtórzył to samo. Bezpartyjne śmiecie jak ja są z tej niby demokracji wyeliminowani i nie ma sposobu abym mógł się zgłosić sam lub innego bezpartyjnego na kandydata. Jeśli ma Pan rację co do kryzysu państwa merytokratycznego (bo przecież nie żadnego kapitalizmu, to nie on sądzi, o czym dalej), to najlepszym dowodem na to jest Pana opinia, zamieszczona tu, na blogu „Polityki”, że władzę sądowniczą sprawuje w Polsce program „Drugie śniadanie mistrzów”, poprzez to, że obecni tam goście wydają sądy i, jak Pan sugeruje – wiążące, przynajmniej Pana).

  Tym samym wartość merytoryczną Pana opinii pozwala Panu przyznać Pierwszeństwo – w mistrzostwie programów śniadaniowych.

  No i wyjaśniło się dlaczego nie mam na kogo głosować i za Chiny nie zobaczę swojego na listach do wybrania. A więc nigdy nie będę mógł na moich zagłosować i brać udziału w wyborach.

  I to ma być ta cała demokracja? Taką to miałem kiedyś w PRL-u i w ZSRR, ale mówili, że to dyktatura i to totalitarna, bo jako obywatel nie mam wyboru swoich do wolnego wybrania.

  Więc co się w zasadzie zmieniło. Zmieniła się definicja demokracji, a dyktatura została? Czy odwrotnie, definicja została ta sama, ale system dopuszcza mnie i moich do wybierania? To drugie odpada, bo jest sprawdzone w praktyce.

  A więc albo demokracja zmieniła w słownikach znaczenie, albo Żakowski tutaj bezczelnie kłamie gwałcąc 100-kroć w swoim artykule pojęcie demokracji. Według moich słowników nie ma demokracji ani w Polsce ani w Rosji. A ja jako bezpartyjny muszę w czasie wyborów siedzieć w domu nie mogąc wybierać swoich. W Polsce i w Rosji tylko partyjnie świnie mogą wybierać swoje partyjne świnie. Jak w komunie. I jak w komunie dla bezpartyjnych nie ma w Polsce miejsca.


  votre commentaire
 • Nareszcie szersze spojrzenie a nie tylko tekst na zasadzie kto komu dołoży. Wszak meritum się nie liczy (obawiam się, że dotyczy to niestety znamienitej większości naszych współobywateli). Pytanie tylko gdzie będzie apogeum owego wychylenia się wahadła i czy nie przekroczy ono punktu bez powrotu za którym jest już tylko dyktatura (lub coś jeszcze gorszego, czego jeszcze nie umiemy nazwać). Mówię tu o powrocie do demokracji w potocznym rozumieniu i mniej istotnym jest czy to będzie przewaga kapitalizmu demokratycznego, czy też kapitalizmu regulacyjnego (który jak dla mnie mieści się w potocznie przyjętym rozumieniu demokracji). Mówienie, że USA ‚poradziły sobie z kryzysem’ naiwnie zakłada, że kryzys się skończył. USA zastosowały więcej tego, co do kryzysu doprowadziło, czyli taniego, nierynkowego pieniądza i na wniosek tych samych ludzi (p. Yellen), czego skutkiem będzie to samo, czyli więcej kryzysu. Europa była bardziej powściągliwa w stosowaniu tej recepty i na dłuższą metę na tym skorzysta. Tyle razy słowo demokracja, aż dostałem wzdęcia. Co to jest właściwie ta demokracja? Czy można ją gdzieś zobaczyć na żywo lub kupić?

  To w Anglii i Francji jest ta sama demokracja co w Rosji i w Polsce, chociaż są to z gruntu różne systemy? Więc co to jest? Na czym polega demokracja w Anglii a na czym w Rosji?

  Ja kiedyś w Polsce próbowałem znaleźć ślady demokracji. Ale zauważyłem, że jako bezpartyjny nie mogę w ogóle znaleźć bezpartyjnych na których mógłbym w swoim okręgu zagłosować. I to przez lata escape room . A jak jako bezpartyjny nie mogę głosować na swoich, to po co mi takie wybory. Zostaję raczej w domu. Kiedyś pomyślałem, że jak żaden bezpartyjny nie chce w wyborach występować to może ja się zapiszę na kandydata na posła. W komisji wyborczej mi powiedzieli, że mnie nie zapiszą, bo coś tam coś tam. No i że wybory nie są dla bezpartyjnych łachudrów. Wkurzyłem się solidnie, ale sędzia powtórzył to samo. Bezpartyjne śmiecie jak ja są z tej niby demokracji wyeliminowani i nie ma sposobu abym mógł się zgłosić sam lub innego bezpartyjnego na kandydata.


  votre commentaire