• Piasek był sypany warstwami po 30cm a następnie zagęszczany sprzetem wagi ciężkiej - zagęszczarka o masie 580kg - wypozyczona z Ramirenta - koszt 270zl/doba plus paliwo. Na szczescie trafiłem na promocję gdzie wypozyczyłem ją w piatek i do poniedziałku liczyli mi jedną dobę - miałem ją jeszcze we wtorek ale w sumie za 4dni pracy zapłaciłem tylko za dwa 540 i 150 paliwo do niej. Ale warto było bo sondowanie przez geologów wyszło bardzo dobrze ale o tym pozniej Mniej więcej w połowie zasypu poprosiłem pania  (miała sondowac dwa razy - chodziło o to zeby w połowie wymiany sprawdzic stan zagęszczenia) - sondowanie przeprowadzili w pięciu punktach środek plus narozniki - w kazdym z nich normy były dwukrotnie lepsze od wymaganych - jak stwierdził geolog jest ubite jak pod autostradę. Wynikało to z cienkich 30-40cm warstw ubijanych zagęszczarką która dobija do metra. Warto było..ponieważ trzeba było wytyczyć budynek jak i wyznaczyć poziom "zero" wykonawca wraz ze swoimi pracownikami w ciągu godzinki się z tym uporali i mogłem się brać za podłączanie wody i kanalizy. I tu ciekawa historia: 

  wiadomo że dla koparkowych nie jest to zajęcie łatwe i każdy boi się o rozwalenie instalacji zamówiłem koparkę z ZGK, w końcu kto jak kto ale oni powinni mieć najwieksze doświadczenie w przeprowadzeniu tych prac a juz o połozeniu kanalizy czy wody w drodze to nikt lepiej nie wie.... koparka przyjechała na 11.30 choć była zamówiona na 12tą (geodeta jeszcze mierzył więc musiał czekać). Kopać zaczął o 12tej, po 40minutach stwierdzil, że nie ma pojęcia gdzie idą rury od kanalizy i boi się kopać dalej. Zadzwonił więc do szefostwa - po kilku minutach przyjechał osobiście szef ZGK wraz z dwoma pracownikami - stwierdził, że on też nie ma pojecia gdzie moga iść te rury a na mapy nie ma co patrzeć bo one sie nigdy nie pokrywają z rzeczywistością. Powiedziałem mu, że pokazywała    mi pani w ZGK mapę na której był nawet naniesiony trójnik umiejscowiony na głównej rurze kanalizy przeznaczony do podłaczenia moje działki - na co szef stwierdził, że on kilkanaście lat pracuje w ZGK i do tej pory znalazł tylko jeden trójnik i to przez przypadek więc mam się nie łudzić. Jeden z pracowników wlazł do dotychczas wykopanego dołu i na krótkim odcinku wbijał kilkukrotnie łopatę sprawdzając czy jest rura, jak nie było to koparkowy zgarniał jedną, dwie łychy i czynność powtarzali. W tym czasie szef ZGK i drugi pracownik pojechali na druga budowę, 5 minut później koparkowy rozerwał główna nitke kanalizy z osiedla...... syf zaczął się robić w wykopie, okazało sie że pracownik ZGK który został nie ma przy sobie absolutnie żadnych narzędzi bo wszystkie pojechały autem z szefem.... naprawa i wstawianie trójnika trwały 4 godziny.....wciecie do głównej kanalizy zrobili piła motorową..... Koparkowy wykopał druga nitke do wody ale następnego dnia musiałem 3metry dokopać się recznie bo bał się że wode też rozerwie. Woda była na głębokości 2,5metra.....masakra


  votre commentaire
 •  niedawno rozpoczelismy budowe naszego upragnionego Z183, długo zastanawialismy sie czy dokumentowac te nasze dokonania i postanowilismy że tak - bo wymiana doswiadczeń to najlepsze żródło informacji.

  Wszelkie komentarze proszę umieszczać bezpośrednio w dzienniku - prostsze będzie prowadzenie dyskusji w jednym wątku

  Dom miał być niepodpiwniczony, energooszczędny, działka miała tylko 711m2 wiec parterówka nie wchodziła w grę a zatem z poddaszem użytkowym  Oczywiście pojawił sie dylemat - czy budowac dom z piwnicą - ale co z resztą działki, jak ja wyrównać, poza tym nie chcielismy piwnicy.

  Padło na to, że zasypiemy dzialkę a na gruncie nasypowym postawimy dom na płycie fundamentowej. Forum muratora zostało przetrzasnięte, podstawowe informacje zaczerpniete na temat płyty fundamentowej. Pierwsze oferty z megathermu i jakiejś innej firmy sprowadziły mnie na ziemię. Powierzchnia zabudowy 100m2 a oferta na płytę w wersji podstawowej bez ocieplenia 36tys. brutto w ubiegłym roku, gdybym chciał ocieplenia 10cm cena wzrastała do 42tys a z 20cm ocieplenia - 47tys. za [płytę. Włos zjezył sie na głowie. 

  Na szczęscie trafiłem na ofertę IZODOM2000, wycenili mi kształtki z transportem na 20tys. a reszte robót planowałem zrobić sam - tzn, poskładać, zazbroić, zalać, instalacje też.

  Ale poniewaz nie lubię wydawać cieżko zarobionych pieniedzy lekka reką - szukałem dalej. Trafiłem na strone ekoarchitekci.pl. Pod ich wpływem postanowiłem sam zmajstrować płytę fundamentową ze styropianu który sam zakupie. W wersji pierwotnej zakładałem styrodur ale .....moze od poczatku.

  Projekt płyty fundamentowej przygotowany przez naszego architekta wymuszał jednak na nas wymiane gruntu!

  No i zaczęło się.... Postanowilismy wymienic grunt a mimo wszystko postawić dom na płycie fundamentowej, aby zatem nie wypłukiwało nam gruntu który został wymieniony dno wykopu oraz boki wyłozylismy geowłóknina o gramaturze 200g, z zakładem około 20cm - koszt wraz ze specjalnymi szpilkami to około 1000zł ale myśle że warto...

  Dwa tygodnie temu zaczęlismy..... pierwsze wyliczenia były ok....zdejmiemy warstwę humusu na 80cm i będziemy wymieniać. Jak łatwo policzyć 80cm to 80m3 ziemi -  udrażnianie rur piaseczno   przydała sie zresztą na zasypanie dalszej części działki (do tej pory zasypalismy jedynie 2/3 powierzchni) - tyle samo trzeba było przywieżć piachu do zasypania czyli 10 wywrotek o ładowności 18t każda po 400zł za szt. dawało 4000zł plus koparka - liczylismy że roboty ziemne zamkną się w 5tysiącach złotych.

  Działkę kupilismy 3 lata temu, połozenie piekne - 12km od Słupska, przy lesie na obrzezach sporej miejscowości - miała tylko jeden "malutki" minus - różnica wysokosci na długości działki wynosila 2,5m tzn poziom działki przy drodze był ok ale 29metrów dalej była juz o 2,5 metra nizej. Zaczęliśy sypać....


  votre commentaire
 • Chciałbym upewnić się czy czy dobrze odczytuję projekt t.j.tylko jeden masz przekreślony kreskowaniem ściany. Te pierwsze oznaczenia to kominy dymowe, drugie spalinowe (od kotłów gazowych np.), a ostatnie wentylacyjne.

  Podobny obraz

  Nie musisz tego stawiać od samego spodu, tylko wystarczy od wysokości wlotu, czyli miejsca przyszłej kratki.

  Na rysunku pustaki wentylacyjne w ścianie nośnej która przylega do spiżarni oddzielonej ścianką działową i drzwiami od kuchni. Rozumiem, że murowanie tego typu pustaków, jak na załączonym zdjęciu rozpoczyna się od samego dołu, czyli od pierwszego rzędu ściany, zamiast normalnego pustaka?

  Rozumiem, że dolny pustak, ma być pochłaniaczem do okapu, co oznaczają strzałki, a drugi, górny kratką nawiewową w spiżarni? Właśnie czy tego typu kratka nie powinna być zainstalowana w kuchni, czy w spiżarni wystarczy + nie wiem drzwi z kratką na dole, tak chyba sugeruje strzałka na projekcie.

  Czy ktoś może wytłumaczyć mi jeszcze dlaczego jeden górny pustak na projekcie ma oznaczenie "X" a ten dolny "/". Rozumiem, że w praktyce chodzi o tego samego pustaka wentylacyjnego ze zdjęcia


  votre commentaire
 • Jakie znaczenie ma ilość zużywanej energii poza "filozfią"?

  Mnie jako inwestora interesują dwie rzeczy:

  1 koszt inwestycji

  2 koszt eksploatacji.

  Owszem uważam za sensowne przyjąć jakieś założenia, ale niech to będzie wartość która jest istotna, czyli np koszt inwestycji.

  Jeśli mamy np stały koszt budowy domu z typowa izolacją 10cm styropianu + koszt instalacji grzewczej, to jest to pewien punkt odniesienia.

  Konkretnie przykładowo instalcja gazowa z przyłączem, instalcją gazową, piecem instalcją CO, kominem itd kosztuje 25 tys zł.

  Prosty i w zupełności wystarczający system grzewczy na prąd kosztuje 5 tys zł (koszty przyłacza dodatkowej mocy i np 10 konwektorów po 200zł sztuka oraz instalacja elektryczna) to mamy różnicę 20 tys zł. Aby spełnić założenie równych nakładów inwestycyjnych inwestujemy 20 tys w obniżenie zapotrzebowania na ciepło tj np ekstra 15 cm styropianu, ekstra 20cm wełny rekuperator tudzież inne wynalazki dzięki czemu zmniejszamy zapotrzebowanie na energię o 50%. Na tym etapie porównujemy koszty eksploatacji i co jest oczywiste prąd może wyjść taniej. 

  Jest to przykład hipotetyczny, każdy dom jest inny i każdy powinien zrobić sobie szczegółowe obliczenia opłacalności samodzielnie. Jasne jest, że im większy dom tym łatwiej niśze koszty eksploatacji można osiągnąć przy pomocy gazu.

  Co istotne nie sam koszt nośnika energii jest całkowitym kosztem eksploatacji.

  Jak to jakie ma znaczenie ilości zużywanej energii no co ty . Kurcze energia to kasa a jak jeszcze ta energia z pradu to juz kasa x 3. 

  Podobny obraz

  prosze bardzo przyjmijmy że nasz budynek posiada zapotrzebowanie roczne na energię 15 000kWh. Jest ocieplony zgodnie z obowiązujacymi przepisami znajduje się na działce budowlanej czyli z mediami w tym gazem i pradem czyli jak najbardziej typowo. Koszt przyłacza gazowego typowy 2 tys. zł. Koszt instalacji grzewczej wodnej 20 tys. Jeśli chodzi o prad to mamy 2 przypadki możemy przyjąc grzejniki akumulacyjne i udrażnianie kanalizacji wtedy prąd w taryfie nocnej lub konwektory i prad w taryfie dziennej koszty inwestycyjne inst. ogrzewania elektr. podaj sam tylko faktyczne jesli mamy robić prawdziwe porównania. cena prądu 39 gr lub 24 gr. (mogę się mylić) resztę policz sam.

  Twoje założenie inwestor miałoby sens gdybyśmy wybierali system grzewczy do już wybudowanego domu - tu nie możemy nic zmienić, albo zmiany będą nieopłacalne, jeśli jednak jesteśmy na etapie przed rozpoczęciem budowy albo budowa jest niezaawansowana to należy porównywać w sposób zaprezentowany przeze mnie, chyba się z tym zgodzisz?


  votre commentaire
 • Inwestor zależy jak liczyć

  Jeśli założysz równe nakłady inwestycyjne, a różnicę w cenie instalacji zainwestujesz w docieplenie domu i inne metody obniżenia zapotrzebowania na ciepło, to choć kWh z energi elektrycznej jest nianjtańsza to suma wyjdzie niższa (bo pomnożona przez mniejszezużycie). Dodatkowo ludzie zwykle patrzą wyłącznie na cenę nośnika energii, a to nie są jednyne koszty związane z ogrzewaniem. Koszty stałe związane z obsługą CO i gazu są niemałe, niektóre ponosi się raz na kilkanaście lat. Jeśli jednak wszystko sumiennie się podliczy, to zwykle prąd wychodzi najtaniej.

  Ogrzewanie jest najekonomiczniejsze ponieważ przy tych samych nakładach inwestycyjnych (za system grzewczy, za obniżanie zapotrzebowania na ciepło, za dostęp do mediów) ogrzewając prądem mam najmniejsze rachunki. Ewentualnie chcąc osiągnąć takie same rachunki jak przy ogrzewaniu innymi nośnikami energii miałbym najniższe nakłady inwestycyjne.

  A najbardziej komfortowy bo nic bardziej komfortowe nie jest. Choć inne systemy grzewcze nie odbiegają znacząco komfortem.Oczywiście wszystko zależy jak liczyć ale liczmy sprawiedliwie bo inaczej dojdziemy do wniosku że jazda np. TIR'em na taxi po mieście jest ekonomiczna bo zawsze jakieś uzasadnienie na to wymyslimy.

  Po pierwsze jeśli mamy coś porównywać to niech to bedą budynki porównywalne a nie jeden ledwo ogacony a drugi opatulony wełną i styropianem po zęby. Równie dobrze w opatulonym domu można zastosować ogrzewanie gazowe a nie tylko elektryczne. Jeśli już tak bardzo chcecie liczyć nierówno i preferowac elektryke to należy ustalić jaki jest standard odniesienia dla ocieplenia budynku do którego będziemy odnośić dodatkowe nakłady na docieplenia styopian 10...15 czy 20 cm itp. inwestycje zmniejszajace koszty ogrzewania. Jak dla mnie to możemy porównywać koszty ogrzewania dla zapotrzebowania na ciepło równe const. w każdym przypadku. Nie widze uzasadnienia aby miało być inaczej. Do tego można przyjąć łączny koszt ogrzewania czyli inwestycja + koszty paliwa w okresie powiedzmy 15....20 lat i wtedy wyjdzie obiektywnie co jest tańsze a co droższe. 

  Ale to moje subiektywne zdanie związane z moimi doświadczeniami. To zaproponuj jakiś gotowy projekt z kolekcji muratora. Najlepiej gdyby był on w jakimś muratorze z obliczonym OZC i podanymi powierzchniami przegród. Najłatwiej będzie liczyć dom parterowy. Przyjmijmy też jakąś różnicę w koszcie udrażnianie wuko zakupu działki uzbrojonej w gaz ziemny, w porównaniu z działką która do gazu dostępu nie ma. Chętnie się dowiem czy przy obecnych cenach materiałów izolacyjnych prąd wychodzi najkorzystniej.

  W kwestii komfortu. Na pewno w porównaniu z codziennym paleniem w piecu płacenie rachunków za gaz, umawianie się z kominiarzem, serwisantempieca itp nie są czynnościami uciążliwymi. Komfort jednak jest niezaprzeczalnie wyższy (związany z brakiem konieczności podejmowania tych działań) .


  votre commentaire