• 60% z ledwością, wszystko szło na strzały, jedynie czego się nauczyłem to ramię robota ze stali specjalnej się robi, diodę Zenera i różnicowoprądowe to urządzenie praktycznie. 

  Teraz praktyczny 28 na 9 rano. Do mojej szkoły już przyszedł wykaz elementów które będą na egzaminie praktycznym (nie wszystkich części będzie trzeba użyć (chyba)) . Jeśli ktoś jeszcze nie widział to podaje Emotikon smile 

  Siłownik 2stronnego działania 

  Siłownik 1stronnego działania 

  Zawór rozdzielający 5/2 (sterowany elektrycznie, bistabilny z 2 cewkami) 

  Zawór rozdzielający 5/2 (sterowany pneumatycznie, bistabilny) 

  Przekaźnik czasowy z funkcją opóźnionego załączania) 

  Przekaźnik min. 3 pary zestyków 

  Przekaźnik min. 2 pary zestyków 

  Przekaźnik 2 pary zestyków z cewką na 230V 

  Elektryczny łącznik krańcowy z parą styków NO/NC ( czyli rolka) 

  Przycisk sterowniczy NC bez samoczynnego powrotu 

  Przycisk sterowniczy ze stykiem NO z samoczynnym powrotem

  Czekam na Waszą pomoc, czego mam się spodziewać!Czyżby nie było dławiąco zwrotnych w układzie ? Zrobiłem ten układ z rysunku w fluid sim'ie i ma jakiś sens i działa więc sądze że jakiś zbytnich błędów nie ma.Ciekawe co w tym roku będą mieli w rubryczkach nasi kochani egzaminatorzy i do czego będą się czepiać słyszałem że jakiś czas temu były punkty np za postawę przy stanowisku. Napiszę jak z tymi zaworami dławiąco-zwrotnymi w razie gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości. Jak wiadomo ich działanie polega na dławieniu przepływu powietrza na wlocie i swobodnym przepływie w drugą stronę. Aby było to możliwe powietrze musi być blokowane przez tą "kulkę" widoczną w symbolu - wtedy przepływa przez dławik. Zatem jedynka jest zawsze z tej strony, gdzie jest kulka. Nie warto się sugerować tymi strzałkami w symbolu, bo nieraz są w różne strony i trudno się w tym połapać. Na obrazku dodałem też najpopularniejszy zawór. Tu trzeba po prostu zapamiętać, że 1 to długa i cienka rurka, a 2 to gruba i krótka. Układ elektryczny co jest wyzej był taki sam. Jezeli chodzi o uklad pneumatyczny no to: 

  -stacje przygotowania powietrza 

  -zawór rozdzielający 5/2 (sterowany elektrycznie, bistabilny z 2 cewkami) 

  -siłownik 2stronnego działania 

  -elektryczny łącznik krańcowy z parą styków NO/NC jak mierzysz pomiędzy wyjściem przycisku "S1", a wejściem cewki przekaźnika "K1" - wtedy jest ciągłość i miernik wskazuje ok. 1 Ohma. Natomiast jakbyś mierzył tak jak pisałeś, jeżeli dobrze rozumiem; od wejścia przycisku "S1" do wejścia cewki przekaźnika "K1", wtedy przycisk jest rozwarty i miernik wskazuje nieskończoność. (Gdybyś wcisnął przycisk "START" i wtedy zmierzył to powinno być OK.)

  W 1 zadaniu byly pomiary. Wszystkie pomiary na 200 ohmach bo cewek nie bylo trzeba mierzyć. W drugim trzeba było napisac czy S3 bedzie zwart przy wsunietym tłoku i czy S4 bedzie pokój zagadek Warszawa zwarty przy wysunietym tłoku. W trzecim zadaniu pare pytań tak/nie z ukladu. 2 pytania o czasówce (czy tlok sie wysunie od razu czy dopiero po jakimś czasie). Też było czy K1 działa cyklicznie, czy S1 wysuwa tłok, czy styk pomocniczy zalacza/wylacza cewke Y1/Y2.Mnie intryguje czy np jak się wykonuje pomiar między przyciskiem "START" a cewką przekaźnika "K1" to mierzymy między to linią tzw od wyjściowego styku przycisku start do wejścia na cewkę przekaźnika (2 najbliższe punkty) ? No bo jak patrzy się na układ to w przybliżeniu 1 Ohm. Ale gdy będziemy mierzyć między wejściem przyciska to wskaże nieskończoność. Wyjaśni to ktoś.


  votre commentaire
 • No, co do tabeli pod spodem to fakt, jest napisane z góry co i jak; natomiast co do oceny ciągłości połączeń, to jest tylko "czy zgadza się ze stanem faktycznym". Czyli jeśli się zgadza z tym co zmontowałeś (a niekoniecznie z tym co miałeś zmontować) to i tak masz punkt. Może i nie jest wymienione bezpośrednio, ale na pewno jest brane pod uwagę. Czasu i przewodu będzie w bród, nie ma co się oszczędzać. Łożyska baryłkowe: są to łożyska zaprojektowane specjalnie do łożyskowania wałów wielkogabarytowych maszyn. Mogą więc przenosić bardzo duże obciążenia, zarówno osiowe jak i promieniowe (łożyska baryłkowe dwurzędowe mogą przenosić obciążenia osiowe w obu kierunkach). 

  Osobiści dałem ślizgowe. 

  A co do wyniku 33-34 punkty. Co do tych łożysk. Podobno prawidłową odpowiedzią są łożyska ślizgowe. Jednak ja zaznaczyłem baryłkowe. Łożyska baryłkowe same w sobie są już wielkogabarytowe i mogą przenosić obciążenia zarówno promieniowe jak i osiowe (stosuje się je min. w statkach) . Z drugiej strony w tokarkach bardzo często stosuje się łożyska ślizgowe. W samochodach osobowych i ciężarowych w podporach wałów również stosuje się ślizgowe. Ale sam nie jestem do końca pewien. Przekonamy się o 19 co nasza kochana komisja (banda teoretyków) myśli na ten temat. ;) 

  PS. Co im przyszło do głowy z tą lakiernią zautomatyzowaną

  Co do egzaminu: w porównaniu do zeszłorocznego bardzo trudny. Nie podłączaliście PLC? Z moich informacji wynika, że od wprowadzenia nowej podstawy programowej jest nieodłącznym elementem części praktycznej. Na zajęciach podłączaliśmy wielokrotnie, ale dużej filozofii to w tym nie ma. Mi wychodziło 0,2 - 0,4 om. Ale to wiadomo, kwestia mierników, przewodów i elementów. Co do korytek to w ramach estetyki układu oceniana jest również kolorystyka przewodów. Mogą być 2 warianty: 

  - czerwony/brązowy + niebieski - wiadomo, niebieski minus 

  - czerwony/brązowy + czarny + niebieski - niebieski minus, czarny sygnałowy, czerwony plus. 

  Dowiemy się tego w dniu egzaminu, więc wystarczy wtedy popatrzeć co otrzymaliśmy i się dostosować.Ot, po prostu podłączasz przewód do odpowiedniej złączki, złączki są już wcześniej podłączone do samego PLC.

  Inna sprawa, że jak ktoś zrobi porządnego babola, to mu ten punkt w niczym nie pomoże torebki papierowe egzaminu praktycznego bo widzę że konwersacja trwa:D Robiłem chyba z 5 egzaminów zawodowych z poprzednich lat , z naszej kwalifikacji co mamy +/- luty , to zadania nie były trudne .. dostawałem za nie 5 albo 4 + bo miałem błąd typu że się wysunął automatycznie , a naprawą było usunięcie jednego przewodu , i robiłem je +/- w lekko ponad godzinę bez nikogo pomocy .. więc praktyką się nie martwie:P postaram się zdobyć , arkusze egzaminów z poprzednich lat i podeślę je wamArkusze po zakończeniu testu bierzecie ze sobą, wypełniacie aby klucz odpowiedzi. Po zakończeniu testu tj. godzina 9 możecie wrzucić na tą stronkę, w ten temat zdjęcia arkusza robione telefonem, tylko tak aby dało się rozczytać. Nie ukrywam ale błagałbym chociaż o te 20 zadań, tak aby uzyskać 50% i zdać. Nie że się torebki papierowe nie przygotowałem czy coś, ale zależy mi na tym teście a w życiu bywa różnie Łączenie rur miedzianych, coś o podłaczaniu silnikow szeregowych, co zrobic z uszczelka w silowniku hydraulicznym ( dalem ze trzeba zanurzyc w oleju), wskazac przedmiot z rysunku ( silownik), zasilanie cewek przy sterowniku PLC, jakim srubokretem odkrecac stycznik 230v (chyba izolowanym). Bylo tez zdj czegos przypominajacego zgrzewarke i pytanie do czego sluży (prawdopodobnie chodzilo o zgrzewanie)


  votre commentaire
 • Tyle razy słowo demokracja, aż dostałem wzdęcia. Co to jest właściwie ta demokracja? Czy można ją gdzieś zobaczyć na żywo lub kupić?

  To w Anglii i Francji jest ta sama demokracja co w Rosji i w Polsce, chociaż są to z gruntu różne systemy? Więc co to jest? Na czym polega demokracja w Anglii a na czym w Rosji?

  Ja kiedyś w Polsce próbowałem znaleźć ślady demokracji. Ale zauważyłem, że jako bezpartyjny nie mogę w ogóle znaleźć bezpartyjnych na których mógłbym w swoim okręgu zagłosować. I to przez lata. A jak jako bezpartyjny nie mogę głosować na swoich, to po co mi takie wybory. Zostaję raczej w domu. Kiedyś pomyślałem, że jak żaden bezpartyjny nie chce w wyborach występować to może ja się zapiszę na kandydata na posła. W komisji wyborczej mi powiedzieli, że mnie nie zapiszą, bo coś tam coś tam. No i że wybory nie są dla bezpartyjnych łachudrów. Wkurzyłem się solidnie, ale sędzia powtórzył to samo. Bezpartyjne śmiecie jak ja są z tej niby demokracji wyeliminowani i nie ma sposobu abym mógł się zgłosić sam lub innego bezpartyjnego na kandydata. Jeśli ma Pan rację co do kryzysu państwa merytokratycznego (bo przecież nie żadnego kapitalizmu, to nie on sądzi, o czym dalej), to najlepszym dowodem na to jest Pana opinia, zamieszczona tu, na blogu „Polityki”, że władzę sądowniczą sprawuje w Polsce program „Drugie śniadanie mistrzów”, poprzez to, że obecni tam goście wydają sądy i, jak Pan sugeruje – wiążące, przynajmniej Pana).

  Tym samym wartość merytoryczną Pana opinii pozwala Panu przyznać Pierwszeństwo – w mistrzostwie programów śniadaniowych.

  No i wyjaśniło się dlaczego nie mam na kogo głosować i za Chiny nie zobaczę swojego na listach do wybrania. A więc nigdy nie będę mógł na moich zagłosować i brać udziału w wyborach.

  I to ma być ta cała demokracja? Taką to miałem kiedyś w PRL-u i w ZSRR, ale mówili, że to dyktatura i to totalitarna, bo jako obywatel nie mam wyboru swoich do wolnego wybrania.

  Więc co się w zasadzie zmieniło. Zmieniła się definicja demokracji, a dyktatura została? Czy odwrotnie, definicja została ta sama, ale system dopuszcza mnie i moich do wybierania? To drugie odpada, bo jest sprawdzone w praktyce.

  A więc albo demokracja zmieniła w słownikach znaczenie, albo Żakowski tutaj bezczelnie kłamie gwałcąc 100-kroć w swoim artykule pojęcie demokracji. Według moich słowników nie ma demokracji ani w Polsce ani w Rosji. A ja jako bezpartyjny muszę w czasie wyborów siedzieć w domu nie mogąc wybierać swoich. W Polsce i w Rosji tylko partyjnie świnie mogą wybierać swoje partyjne świnie. Jak w komunie. I jak w komunie dla bezpartyjnych nie ma w Polsce miejsca.


  votre commentaire
 • Nareszcie szersze spojrzenie a nie tylko tekst na zasadzie kto komu dołoży. Wszak meritum się nie liczy (obawiam się, że dotyczy to niestety znamienitej większości naszych współobywateli). Pytanie tylko gdzie będzie apogeum owego wychylenia się wahadła i czy nie przekroczy ono punktu bez powrotu za którym jest już tylko dyktatura (lub coś jeszcze gorszego, czego jeszcze nie umiemy nazwać). Mówię tu o powrocie do demokracji w potocznym rozumieniu i mniej istotnym jest czy to będzie przewaga kapitalizmu demokratycznego, czy też kapitalizmu regulacyjnego (który jak dla mnie mieści się w potocznie przyjętym rozumieniu demokracji). Mówienie, że USA ‚poradziły sobie z kryzysem’ naiwnie zakłada, że kryzys się skończył. USA zastosowały więcej tego, co do kryzysu doprowadziło, czyli taniego, nierynkowego pieniądza i na wniosek tych samych ludzi (p. Yellen), czego skutkiem będzie to samo, czyli więcej kryzysu. Europa była bardziej powściągliwa w stosowaniu tej recepty i na dłuższą metę na tym skorzysta. Tyle razy słowo demokracja, aż dostałem wzdęcia. Co to jest właściwie ta demokracja? Czy można ją gdzieś zobaczyć na żywo lub kupić?

  To w Anglii i Francji jest ta sama demokracja co w Rosji i w Polsce, chociaż są to z gruntu różne systemy? Więc co to jest? Na czym polega demokracja w Anglii a na czym w Rosji?

  Ja kiedyś w Polsce próbowałem znaleźć ślady demokracji. Ale zauważyłem, że jako bezpartyjny nie mogę w ogóle znaleźć bezpartyjnych na których mógłbym w swoim okręgu zagłosować. I to przez lata escape room . A jak jako bezpartyjny nie mogę głosować na swoich, to po co mi takie wybory. Zostaję raczej w domu. Kiedyś pomyślałem, że jak żaden bezpartyjny nie chce w wyborach występować to może ja się zapiszę na kandydata na posła. W komisji wyborczej mi powiedzieli, że mnie nie zapiszą, bo coś tam coś tam. No i że wybory nie są dla bezpartyjnych łachudrów. Wkurzyłem się solidnie, ale sędzia powtórzył to samo. Bezpartyjne śmiecie jak ja są z tej niby demokracji wyeliminowani i nie ma sposobu abym mógł się zgłosić sam lub innego bezpartyjnego na kandydata.


  votre commentaire
 • To można znaleźć w gettach i obszarach zajętych przez radykalną imigrację muzułmańską w Europie. Dziś, tu i teraz.

  To są takie małe arabie saudyjskie, które promieniują na zewnątrz i starają się zawładnąć jak największą przestrzenią.

  Najciekawsze jest to, że islam, który własnie do nas przybywa jest na idealnie kolizyjnym kursie z wartościami, które Pani wyznaje.

  I praktycznie cała tak zwana postępowa lewica.

  Jak Pani pogodzi prawa i wolności kobiet do jakich powoli dochodzimy po setkach lat walki, z tym co maja do zaproponowania muzułmanie.

  Czy będzie Pani protestować widząc “małżeństwo” dorosłego mężczyzny z 11 letnią dziewczynką. Gwałconą prawie każdej nocy? Czy może powie Pani, że to są różnice kulturowe.

  A gdy zostanie ona brutalnie okaleczona (FMG- “obrzezanie”) zadzwoni Pani na policję?

  Czy może w ramach multi kulti założy Pani burkę i pogratuluje rodzicom udanego zabiegu? Wydaje mi się, że kraje arabskie co innego rozumieją przez “Prawa człowieka” niż my. Bazują na własnych, zgodnych z Islamem, porozumieniach i definicjach (Kair, Istambuł) podczas gdy my odnosimy się do dokumentów powstałych po rewolucji francuskiej w Europie.

  Takie rzeczy dzieją się na co dzień tam (Arabia) i tu (społeczności islamskie)

  I właśnie ta rzeczywistość jest chamska i brutalna Czy to kogokolwiek jeszcze dziwi?

  Znany nam dotychczas świat upada, tak jak upadło Cesarstwo Rzymskie – pod naporem barbarzyństwa i z powodu wewnętrznej niemocy. Czy to źle ? Nie wiem. Czy możemy temu zapobiec? Nie.


  votre commentaire