• strzałka

    60% z ledwością, wszystko szło na strzały, jedynie czego się nauczyłem to ramię robota ze stali specjalnej się robi, diodę Zenera i różnicowoprądowe to urządzenie praktycznie. 

    Teraz praktyczny 28 na 9 rano. Do mojej szkoły już przyszedł wykaz elementów które będą na egzaminie praktycznym (nie wszystkich części będzie trzeba użyć (chyba)) . Jeśli ktoś jeszcze nie widział to podaje Emotikon smile 

    Siłownik 2stronnego działania 

    Siłownik 1stronnego działania 

    Zawór rozdzielający 5/2 (sterowany elektrycznie, bistabilny z 2 cewkami) 

    Zawór rozdzielający 5/2 (sterowany pneumatycznie, bistabilny) 

    Przekaźnik czasowy z funkcją opóźnionego załączania) 

    Przekaźnik min. 3 pary zestyków 

    Przekaźnik min. 2 pary zestyków 

    Przekaźnik 2 pary zestyków z cewką na 230V 

    Elektryczny łącznik krańcowy z parą styków NO/NC ( czyli rolka) 

    Przycisk sterowniczy NC bez samoczynnego powrotu 

    Przycisk sterowniczy ze stykiem NO z samoczynnym powrotem

    Czekam na Waszą pomoc, czego mam się spodziewać!Czyżby nie było dławiąco zwrotnych w układzie ? Zrobiłem ten układ z rysunku w fluid sim'ie i ma jakiś sens i działa więc sądze że jakiś zbytnich błędów nie ma.Ciekawe co w tym roku będą mieli w rubryczkach nasi kochani egzaminatorzy i do czego będą się czepiać słyszałem że jakiś czas temu były punkty np za postawę przy stanowisku. Napiszę jak z tymi zaworami dławiąco-zwrotnymi w razie gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości. Jak wiadomo ich działanie polega na dławieniu przepływu powietrza na wlocie i swobodnym przepływie w drugą stronę. Aby było to możliwe powietrze musi być blokowane przez tą "kulkę" widoczną w symbolu - wtedy przepływa przez dławik. Zatem jedynka jest zawsze z tej strony, gdzie jest kulka. Nie warto się sugerować tymi strzałkami w symbolu, bo nieraz są w różne strony i trudno się w tym połapać. Na obrazku dodałem też najpopularniejszy zawór. Tu trzeba po prostu zapamiętać, że 1 to długa i cienka rurka, a 2 to gruba i krótka. Układ elektryczny co jest wyzej był taki sam. Jezeli chodzi o uklad pneumatyczny no to: 

    -stacje przygotowania powietrza 

    -zawór rozdzielający 5/2 (sterowany elektrycznie, bistabilny z 2 cewkami) 

    -siłownik 2stronnego działania 

    -elektryczny łącznik krańcowy z parą styków NO/NC jak mierzysz pomiędzy wyjściem przycisku "S1", a wejściem cewki przekaźnika "K1" - wtedy jest ciągłość i miernik wskazuje ok. 1 Ohma. Natomiast jakbyś mierzył tak jak pisałeś, jeżeli dobrze rozumiem; od wejścia przycisku "S1" do wejścia cewki przekaźnika "K1", wtedy przycisk jest rozwarty i miernik wskazuje nieskończoność. (Gdybyś wcisnął przycisk "START" i wtedy zmierzył to powinno być OK.)

    W 1 zadaniu byly pomiary. Wszystkie pomiary na 200 ohmach bo cewek nie bylo trzeba mierzyć. W drugim trzeba było napisac czy S3 bedzie zwart przy wsunietym tłoku i czy S4 bedzie pokój zagadek Warszawa zwarty przy wysunietym tłoku. W trzecim zadaniu pare pytań tak/nie z ukladu. 2 pytania o czasówce (czy tlok sie wysunie od razu czy dopiero po jakimś czasie). Też było czy K1 działa cyklicznie, czy S1 wysuwa tłok, czy styk pomocniczy zalacza/wylacza cewke Y1/Y2.Mnie intryguje czy np jak się wykonuje pomiar między przyciskiem "START" a cewką przekaźnika "K1" to mierzymy między to linią tzw od wyjściowego styku przycisku start do wejścia na cewkę przekaźnika (2 najbliższe punkty) ? No bo jak patrzy się na układ to w przybliżeniu 1 Ohm. Ale gdy będziemy mierzyć między wejściem przyciska to wskaże nieskończoność. Wyjaśni to ktoś.


  • Commentaires

    Aucun commentaire pour le moment

    Suivre le flux RSS des commentaires


    Ajouter un commentaire

    Nom / Pseudo :

    E-mail (facultatif) :

    Site Web (facultatif) :

    Commentaire :